poniedziałek, 31 października 2016

Religia w Japonii


Religia w Japonii

 W dzisiejszej Japonii wyznawanych jest kilka religii jak np. Shintoizm, Buddyzm, Konfucjanizm czy Chrześcijaństwo, z czego żadna z nich nie jest w żaden sposób uprzywilejowana przez państwo zgodnie z powojenną konstytucją.
 W Japonii występuje dość luźne podejście do religii i dla przeciętnego Japończyka niczym dziwnym nie jest to, że Buddysta bierze aktywny udział w ceremoniach Shintoistycznych a Shintoista jest chowany według systemu Buddyjskiego co zresztą jest uzasadnione tym, że Shintoizm nie posiada swoich własnych ceremonii pogrzebowych. Dość często się mówi z tego powodu, że Japończyk rodzi się shintoistą, a umiera buddystą.


Shintoizm

 Shintō (神道) bądź też kannagara-no-michi (神ながらの道) tłumaczone jako droga bogów lub bóstw. Jest to najstarsza rdzenna religia Japończyków, która w przeciwieństwie do Chrześcijaństwa nie jest religią monoteistyczną tylko politeistyczną charakterystyczna dla wielu wierzeń plemiennych, wierzeń przodków, z których to właśnie wywodzi się Shintoizm. W tej religii czci się bóstwa opatrznościowe, które zapewniają dobre plony, szczęście i czuwają nad ciepłem domowego ogniska.


Buddyzm

 Druga, największa religia w Japonii. Przybyła ona na wyspy z kontynentu w 552 roku i po niedługim czasie, czyli w 594 roku Buddyzm staje się religią państwową. Na początku okresu Meiji, Japonia ma nastroje antybuddyjskie a oficjalnie za religie państwową uznaje się Shintoizm, który dość wiele zaczerpnął z Buddyzmu. Sytuacja ta utrzymywała się do 1946 roku, gdy to ustanowiono, że żadna z religii nie będzie miała przywilejów.

Chrześcijaństwo

 W Japonii Chrześcijaństwo zaczęło się rozpowszechniać dzięki Hiszpanowi Franciszkowi Ksaweremu w 1549 roku. Kiedy Ksawery opuszczał Japonię, było już tam około 2 tysięcy chrześcijan, a w ciągu następnych kilkudziesięciu lat liczba ta drastycznie się zwiększyła. Oda Nobunaga, który chciał zjednoczyć ziemie japońskie przychylnie się usytuował do nowej religii głównie dlatego, że Chrześcijaństwo osłabiało wpływy Buddyzmu znienawidzonego przez Nobunagę. Natomiast jego następca Toyotomi Hideyoshi zakazał praktykowanie Chrześcijaństwa.

Autor: Zenjou

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz