wtorek, 11 października 2016

Jidai Matsuri

Jidai Matsuri


 Jeśli kiedykolwiek będziecie w Japonii, to koniecznie zobaczcie jeden z wielu festiwali tam się odbywających, szczególnie że jeden z nich odbędzie się już niedługo, czyli 22 października w Kioto. Jidai Matsuri (時代祭り) jest jednym z trzech największych festiwali odbywających się w Kraju Kwitnącej Wiśni.

 Pozostałe dwa festiwale to Gion Matsuri (祇園祭) odbywający się w lipcu oraz Aoi Matsuri (葵祭) odbywający się w maju. Festiwal ten jest wielką historyczną paradą maszerującą od Pałacu Imperialnego do świątyni Heian, podczas której mamy okazję obejrzeć autentyczne stroje z wszystkich epok Kioto, jak i również możemy zobaczyć kilka historycznych postaci związanych z danymi okresami.
 Ponad tysiąc lat historii dawnej stolicy Japonii możemy podziwiać w zaledwie dwie godziny zaczynając od epoki Meiji a kończąc na okresie Heian. Powstanie festiwalu jest związane z przeniesieniem stolicy Japonii z Kioto do Tokio w 1868 roku.

 W obawie przed utratą znaczenia dawnej stolicy w 1100 rocznicę powstania Kioto dawniej nazywanej Heian-kyō wybudowano świątynię Heian w 1895 roku, która miała zainaugurować pierwsze Jidai Matsuri. Po wybudowaniu świątyni postanowiono hucznie uczcić rocznicę założenia miasta przez cesarza Kammu i to na jego cześć odbywają się każde kolejne festiwale. W 1940 roku samorząd miasta postanowił, że festiwal będzie się również odbywał na cześć cesarza Komei, który przysłużył się do zjednoczenia kraju i wzmocnienia cesarskiego dworu.


Autor: Zenjou

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz