sobota, 21 maja 2016

Seppuku i Jigai - Kara za czyny czy pragnienie zachowania honoru?

Seppuku

Sppuku to japoński rytuał samobójstwa poprzez rozpłatanie mieczem wnętrzności, nazywany również harakiri, kappuku lub tofuku. Lecz "Seppuku" jest najpopularniejszą nazwą.
Według japońskiej tradycji to właśnie dusza mieściła się w brzuchu! Rozcięcie brzucha miało być dowodem niewinności samobójcy i okazania szczerości jego zamiarów. Po śmierci był oczyszczany z zarzutów.

Wykonywanie

Ta czynność była dokonywana bardzo uroczyście, w gronie zaproszonych osób(rodzina, przyjaciele...) - oraz w odświętnych szatach. Seppuku polegało na rozcięciu brzucha w klęczącej pozycji, przecięcie było poziome, od strony lewej do prawej. Jeśli siły samobójcy pozwoliły to dokonywał drugiego cięcia - pionowego. Mogło ono być przedłużeniem pierwszego lub zaczynać się w jego środku i biec w górę, w stronę krtani. Kaishaku zazwyczaj był towarzyszem samobójcy (choć nie zawsze), mógł być jego przyjacielem czy też nawet wasalem. To właśnie on skracał cierpienie umierającego odcinając mu głowę swym mieczem. Cięcie kaishaku musiało być wykonane bardzo precyzyjnie, tak aby głowa pozostała przytwierdzona do ciała fragmentem skóry i by nie potoczyła się po ziemi. Rzecz jasna takie cięcie byłoby cięciem idealnym, rzadko kiedy udało się tego dokonać więc często kończyło się to całkowitym odcięciem głowy, która lądowała na podłodze.  Gdyby kaishaku nie udało się pierwszym precyzyjnym cięciem obciąć głowy popełniającego seppuku, to jego honor by ucierpiał. Ważne więc było wybranie takiego sekundanta, który dobrze władał mieczem. Wydaje się, że w większości przypadków seppuku odbywało się w ten sposób, że kaishaku ścinał ofiarę w momencie 
wbicia sobie przez nią noża tanto w brzuch nie czekając, aż ofiara dokona szeregu cięć jamy brzusznej.



Jigai

Kobiety miały swoją własną wersję samobójstwa. Było ono praktykowane przez żony lub córki samurajów, którzy popełnili seppuku, lub gdy kobieta bądź dziewczyna poniosła uraz na honorze. Niektóre kobiety, które należały do rodzin samurajskich popełniały samobójstwo przecinając arterie szyi jednym ruchem, za pomocą noża, takiego jak tanto lub kaiken. Celem tego była szybka śmierć po to aby uniknąć schwytania. Kobiety już jako małe dziewczynki były uczone tej czynności. Przed popełnieniem owego samobójstwa, czyniąca to osoba związywała sobie obie nogi razem po to aby nawet po śmierci znaleźć się w godnej pozycji(jak na obrazku obok). Jigaki jednak nie odnosi się wyłącznie do tego konkretnego rodzaju samobójstwa. Jigai często wykonywano w celu zachowania własnego honoru bądź w wypadku gdy militarna porażka była nieunikniona - aby zapobiec gwałtowi. Armie inwazyjne często wchodziły do domów po to tylko, aby znaleźć panią domu martwą, "siedzącą" naprzeciwko drzwi. Nie tylko dorosłe kobiety, ale także dzieci mogły popełnić jigai. Chłopcy, którzy nie byli uznawani jeszcze za samurajów  także mogli popełnić to samobójstwo. 



5 komentarzy:

  1. Podziwiam Japończyków za to, że cenili dumę bardziej niż życie. Nie wiem, czy byłabym w stanie popełnić samobójstwo nawet w imię dumy :x

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  3. Coś strasznego, niezłe musieli mieć pranie mózgu, by zabijać się w taki okrutny sposób.

    OdpowiedzUsuń