poniedziałek, 6 czerwca 2016

Kitsune, czyli japoński lis.

Kitsune
Kitsune, czyli lisy, w Japonii są bohaterami folkloru. W mitologii japońskiej posiadają niezwykłą wiedzę oraz umiejętności magiczne (niekiedy możemy dostrzec w anime o takiej właśnie tematyce wszystkie takowe przekazy), które nabierają coraz większej mocy razem z wiekiem i zdobytą wiedzą. Przede wszystkim mają one zdolność zmieniania swojej postaci na ludzką~!
Niektóre legendy opisują kitsune wykorzystujące te zdolności do oszukiwania i omamiania. Inne historie ukazują je jako wiernych, opiekunów, przyjaciół, kochanków, żony czy też krewnych.

Według podań starożytnej Japonii, lisy wraz z ludźmi żyli bardzo blisko siebie co doprowadziło do powstania wielu takowych legend. W tradycji japońskiej kitsune są ściśle związane z Inari (japońskie bóstwo płodności, ryżu, rolnictwa, lisów, przemysłu i powodzenia. Przedstawiane jest jako istota męska, żeńska, a także androgyniczna, a niekiedy także jako trzy lub pięć odrębnych bóstw.), bóstwem shintō , któremu służą jako (czasem w postaci duchów) posłańcy. Ta rola od razu wywyższyła znaczenie lisa dzięki czemu stał się ważniejszy. Im więcej kitsune posiada ogonów, tym jest mądrzejszym i potężniejszym, aż do najpotężniejszych dziewięcio-ogoniastych lisich duchów. Ze względu na silnie zakorzeniony w kulturze wpływ, niektórzy ludzie nadal składają im ofiary jako bóstwom.

Japończycy uważali, że z lisami wiąże się zjawisko kitsunebi (lisie ogniki). Ogień miał pochodzić z kości, które lisy trzymały w swoich pyskach. Mówiono również, że w ostatnią noc roku lisy spotykają się walnie przy świątyni Ōji Inari w Edo (obecnie Tokio), pod ubranym w ozdoby noworoczne drzewem enoki (wiązowca), gdzie ustalają rangi i przypisują zadania na najbliższy rok. Ich obecność miała być ukazywana poprzez bicie silnego światła, które było podstawą do przewidywania przez ludzi, czy w nadchodzącym roku plony będą obfite.Zenko

Dobre lisy były uważane jako wykonawców woli bóstw, a czasami  uważane były za bóstwa pożywienia, plonów, gór oraz szczęścia. W grupie zenko jesteśmy w stanie wyróżnić kinko (złote lisy), ginko (srebrne lisy), byakko (białe lisy), kokko (czarne lisy), tenko (niebiańskie lisy). Oprócz nich istniały również kūko (powietrzne lisy), którymi stawały się lisy żyjące ponad trzy tysiące lat, były one uważane za lisie bóstwa. Kinko i ginko to lisy uważane za symbole Słońca i Księżyca.

Yako

Dzikie lisy, według ludzi, potrafiły opętać człowieka. Sprowadzały na nieszczęśników choroby, szaleństwa, często też powodowały umysłowe upośledzenie. Wygnać demona z opętanego człowieka mogli jedynie górscy asceci lub kapłanki miko z chramów sintoistycznych. Według wielu podań te lisy potrafiły zmienić się w urodziwą kobietę i nakłonić mężczyzn do seksu - aby wykraść ich energię witalną. Wierzono, że lisy mają słabość do ŚWIECZEK przez co także wykradają lampiony z domów. 

1 komentarz:

  1. Jeszcze bardziej polubiłem lisy. Na myśl przyszedł mi nawet Kyubi z Naruto, który był demonicznym lisem zapieczętowanym w jego ciele.

    OdpowiedzUsuń