poniedziałek, 17 października 2016

Japońska szkoła.

Japońska szkoła.

Japoński system nauczania dzieli się na 5 etapów szkolnictwa. 
  •  Przedszkole (3-6 lat),
  •  Sześcioletnia szkoła podstawowa (6-12 lat),
  •  Trzyletnia szkoła średnia niższego stopnia - tzw. "środkowa" (12-15 lat - odpowiada naszemu gimnazjum),
  •  Trzyletnia szkoła średnia wyższego stopnia (15-18 lat),
  •  Szkoły wyższe.
  Na czym to wszystko polega?

  Rok szkolny w Kraju Kwitnącej Wiśni zaczyna się 1 kwietnia, kończy się w marcu. Jest on podzielony na 3 semestry - pierwszy zaczyna się w kwietniu, a kończy w lipcu, semestr drugi trwa od września do grudnia, a trzeci semestr od stycznia do marca. W ciągu roku szkolnego jest 40 dni wakacji, 2 tygodnie ferii zimowych w okresie noworocznym oraz 2 tygodnie ferii wiosennych na koniec roku szkolnego. Dzieci nie chodzą do szkoły w święta państwowe.
  Nauka zaczyna się w poniedziałek, trwa do soboty popołudniu (jest tak w większości szkół). Zajęcia najczęściej trwają od godziny 8:30, najpierw odbywa się poranny apel, następnie przed 9:00 rozpoczynają się lekcje. Zajęcia trwają 50 minut, między nimi znajdują się 5-minutowe przerwy. Przed południem są 4 lekcje, około godziny 12:30 jest lunch, następnie około godziny 13:00 zaczyna się pierwsza popołudniowa lekcja, ostatnie lekcje zazwyczaj trwają do 15:00. Wielu uczniów zostaje w szkole do godziny 17:00-18:00 po to aby rozwijać swoje zainteresowania oraz pasje. Możemy znaleźć tam kółka zainteresowań oraz grupy sportowe. W szkołach znajdują się: boisko, basen pływacki, oraz dwa boiska do koszykówki. W szkole podstawowej dzieci uczą się przedmiotów takich jak: język japoński, arytmetyka, przyroda, ogólna wiedza o społeczeństwie, wychowanie fizyczne, muzyka, plastyka, zajęcia praktyczno-techniczne. Angielski zaczyna się od pierwszej klasy szkoły średniej niższego stopnia.
  Uczeń musi zabierać ze sobą do szkoły: tornister, czapkę, tenisówki do chodzenia po szkole, strój gimnastyczny, kąpielówki i inne dodatki określone przez szkołę. Ważny jest także kolor ich stroju gimnastycznego i czapki, wtedy wiadomo z jakiej klasy jest uczeń. W szkole średniej niższego stopnia obowiązują mundurki. Chłopcy mają zazwyczaj czarny garnitur z metalowymi guzikami oraz sztywnym kołnierzem. Dziewczynki natomiast posiadają ciemne żakiety i plisowane spódniczki. Nie możemy zapomnieć, że niekiedy do takowych mundurków nosi się krawaty, muszki, czy też wstążki. Wszystko zależy od szkoły.
  Uczniowie, jak i nauczyciele mają w obowiązku utrzymywanie szkoły w czystości. Klasy są podzielone na grupy, mają wyznaczone dni, w których sprzątają szkołę - sale, toalety, korytarze, schody oraz inne miejsca znajdujące się w szkole. 
 

Uniwersytet

Studenci swój rok szkolny rozpoczynają w kwietniu, natomiast kończą w styczniu lub lutym. Wakacje zazwyczaj mają swój początek pod koniec lipca. Przerwa zimowa trwa 2 lub 3 dni. Godzina lekcyjna trwa od 90 do 100 minut. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz