poniedziałek, 16 maja 2016

Dere dere, dere... Co to w ogóle jest?!

O co chodzi?

Główne rodzaje osobowości w anime to tzw. dere. Słowo pochodzi od japońskiego deredere, będącego onomatopeją na zakochanie się.~
Nikt nie chce być taki sam, jak wszyscy wokół, niestety nie każdy może wyruszyć na poszukiwanie własnej oryginalności. Tak właśnie muszą się czuć postacie w anime, które mają z góry nakreślone pewne typy osobowości.
Dobrze znana jest nam Yuno Gasai, najlepszy przykład YANDERE. A czym tak naprawdę jest Yandere? Przekonajmy się...


Yandere

Najbardziej znaną yandere jest Yuno Gasai z "Mirai Nikki". Yanderu w języku japońskim oznacza bycie chorym. W przypadku osobowości yandere chodzi o chorobę psychiczną. 

Ej, ej.. ale nie zapominajmy o "deredere" czyli "zakochania się".

Yandere jest cicha i spokojna, każda jak każde inne... Do momentu, w którym się nie zakocha. 
Yandere chce mieć swojego ukochanego tylko i wyłącznie dla siebie. Jest gotowa dla niego zabić tylko po to, aby żadna inna dziewczyna nie mogła go mieć. Możemy sobie to tłumaczyć zazdrością, lecz wcale nie o to tutaj chodzi. 

Typ osobowości yandere ostatnio zyskał na popularności dzięki grze „Yandere Simulator”, w której gracz, kontrolując yandere, musi śledzić jej ukochanego i eliminować wszelką potencjalną konkurencję.
"Królową" yandere jest Yuno Gasai z "Mirai Nikki", ale też są yandere z anime takich jak "Shiki" lub "Kuroshitsuji".
Nie ukrywajmy, ta miłość może być naprawdę porąbana. :D
Tsundere

"Tsundere" to termin pochodzący od Japońskiej onomatopei na wywyższanie się - "tsuntsun".
Taka postać jest bardzo dumna, nie może pozwolić aby to, co zrobi lub myśli zaszkodziło jej wizerunkowi. Jednak wszystko się zmienia, gdy tsundere się w kimś zakochuje.
Nie chcąc tracić swojej dumy zaczyna walczyć z bardzo silnym uczuciem, które ją spotkało. Zazwyczaj kończy się to wymawianiem zdań takich, jak: „Wcale nie zerwałam tego kwiatka dla ciebie… Po prostu go gdzieś znalazłam i nie chce mi się go nosić”, lub po prostu nazywania kogoś idiotą, głupkiem ("baka"). Najlepsze przykłady Tsundere można zobaczyć w "Toradorze" lub "Fate/Stay Night". 
JEST TEŻ MĘSKI ODPOWIEDNIK TSUNDERE! Ciekawe, co? ;) Pochodzi on z anime "Hetalia"Kuudere

Tsundere wydaje się nam spokojna i cicha, prawda? Kuudere taka jest naprawdę. Sam termin pochodzi od sposobu, w jaki Japończycy wymawiają angielskie słowo cool – kuuru. 
Ciężko taką osobę zmusić do okazywania jakichkolwiek uczuć, nawet przy osobie, w której jest zakochana. Kuudere zawsze zachowuje stoicki spokój, przez co niektórym może wydawać się naprawdę nudną postacią. 
Kuudere można spotkać m.in. w "Code Geass" a męskie odpowiedniki pojawiły się w "Bleach"
Dandere


Dandere jest bardzo nieśmiałą osobą. Chce uczestniczyć w rozmowach, spotkaniach, lecz bardzo się wstydzi lub boi. Woli rozmawiać sam na sam, niż w grupie, może się wtedy również stać słodka i o wiele bardziej radosna.(Eh... jakbym widziała siebie)

Dandere znajdziemy w "Naruto", "Fairy Tail" czy też "Durarara!" 

Chciałabym bardzo podziękować za przeczytanie tego artykułu. 

Uh.. no tak. Od razu chciałabym uprzedzić i wyjaśnić wszelkie niejasności, jeśli nie czytaliście pierwszego wpisu, jestem byłą redaktorką strony, na której się to znajduje. Jest to  100% mój artykuł ~ To tak w ramach wyjaśnienia. <3
8 komentarzy:

 1. Od jakiegoś czasu miałam obejrzeć "Mirai Nikki" (czy kij wie jak to się pisze XD). Zachęciłaś mnie do tego jeszcze bardziej, super post, czekam na następny! ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, Aniołku, że nie możesz wymagać od Mirai Nikki za dużo. Jest to naprawdę przyjemne anime~! Czasem zabawne.. ale i pokręcone. <3 Osobiście przypisałabym je do średniej półki.
   MIŁEGO OGLĄDANIA, ISTOTKO. <3

   Usuń
 2. ... CZY TO CHODZI O NASZEGO SŁODKIEGO ROMANO Z HETALII? OWO
  Bardzo podoba mi się artykuł i życzę dalszej oraz owocnej pracy~

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezła robota, zwięźle i na temat ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kto jest Kuudere w Code Geass i Bleach? Nie kojarzę żadnej takiej postaci xd
  Wpis ciekawy i miło go się czyta c:

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry post~
  Swoją drogą... nie byłabym sobą, gdybym o to nie zapytała. Którą z postaci z ,,Kuroshitsuji" masz za yandere?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Cieszę się, że przypadł Ci do gustu.
   Post tworzyłam we współpracy z przyjaciółką - dawała mi pomysły na anime w których może być dany charakter postaci. Jeśli chodzi o "Kuroshitsuji" - osobiście nie oglądałam, musiałabyś się zapytać jej. Mimo tego myślę, że przynajmniej w jednej z postaci można dostrzec troszkę yandere.
   Dobranoc, Iskierko <3

   Usuń